O nás
Trocha historie
Průčelí s hostincem a obchodem s koloniálním zbožím mířilo do Lidické. V Roudenské v bočním traktu byl velký sál. Na snímku z období 1. republiky je také vidět vpravo sloupek s označením stanice tramvaje.
Vlevo zase stojí pravý secesní kandelábr elektrického vedení tramvají. Vzadu vyčnívá komín pivovaru Samson.
Před rokem 1900 vlastnil dům U města Krumlova František Steinhäusel, který byl asi současně i hostinským. Marie Steinhäuselová prodávala v obchodu vlevo ovoce a zeleninu. V roce 1902 koupil dům s hostincem od Steinhäuselů František Klomfar. Nějak se zde za c. k. hostinští často střídali. Roku 1904 je majitelem hostince a kupectví Ladislav Klein. V roce 1912 je majitelem domu a hostince Josef Beránek. Čepovalo se pivo Granát. Po roce 1918 si v krámě vlevo zařídil obchod koloniálním zbožím Václav Drnek. Hostinec měla v nájmu Marie Zimandlová a po ní Antonín Zimandl. Později převzal hostinec sám Václav Drnek a koloniál provozovala rodina Weissova (Oldřich Weiss byl později pracovník muzea a numismatik).
Pamětníci připomínají, že U města Krumlova ve velkém sále stála nádherná americká kamna značky „Heating“ na koks. Kamna měla slídová okénka, ve kterých bylo vidět rozžhavený koks. V permanenci byl kulečník. Hostinec měl výhodnou polohu. V domě byl obchod, byla u něj stanice tramvaje a ten, kdo přijel vlakem na Jižní zastávku, prošel Roudenskou, často neodolal a zastavil se na pivo. Hostinec byl zbořen kolem roku 1960 a Roudenská ulice přepažena panelákem.
Název U města Krumlova nezmizel
Začal se používat pro hostinec na rohu Lidické a Antala Staška v Rožnově. Tento hostinec nazývali Rožnovští U Jiroušků a podle jejich tradice prý navštěvoval hostinec spisovatel Jaroslav Hašek. Je to ale z města, konkrétně z Mariánských kasáren, dost daleko. Navíc by Jaroslav Hašek musel jít kus pěšky, protože přes papírenskou vlečku tramvaj nevedla. Je pravděpodobné, že Jaroslav Hašek hostinec U města Krumlova navštívil, ale ten původní na rohu Lidické a Roudenské. Mohl tam dojet tramvají, nebo jít pěšky od hospody k hospodě a zpět. Doloženo to však není.
autor: Jan Schinko